درباه ما

       دردانه هستی، ریحانة النبی (فاطمه زهرا سلام الله علیها) را میتوان از مناظر متفاوت و در قاب های گوناگون دید، قرآن کریم اولین تابلو زیبایی است که درخشش چهره فاطمه را به نمایش گذاشته است. در این قاب زیبا خداوند متعال  فاطمه را خیر کثیر، و پیامبرش را به خاطر دریافت چنین عطیه ای فرهمند و فرخنده ،به انجام مناسک نیایش و قربانی فراخوانده است : «انا اعطیناک الکوثر (1) فصل لربک وانحر (2) ان شانئک هو الابتر(3)»

   * جایزه ادبی ریحانه آغازگر تلاشی است در جهت تبیین هرچه بهتر ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (س) که شعرا و ادبای علاقمند به اهل بیت و عصمت و طهارت نیز، برای خلق آثاری ارزشمند همت گمارده اند و  حاصل این همراهی تالیف چهارکتاب است که در بخش آثار مکتوب قابل رویت می باشد.

   * برگزاری همایش های علمی به فراخور نیازهای جامعه با همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی و همراهی محققین و پژوهشگران و با بهره گیری از  قرآن کریم و احادیث ، نهج البلاغه ، رساله الحقوق امام سجاد (ع)  و صحیفه سجادیه، برگزار می گردد.

   * انتخاب کتاب سال که پیرامون زندگی و شخصیت حضرت زهرا (س) و امامان معصوم (ع) گامی دیگری در تبیین نگاه اهل بیت در عصر کنونی است.

   * دانشنامه، راهنما و جهت‌دهنده‌ و یاری‌رسان پژوهنده، برای سیر در جاده ‌تحقیق است. بنابر این سعی بر آن خواهیم داشت در حد توان مجموعه، برای انجام پژوهش های میدانی و کتابخانه ایی مرتبط، نسبت به ثبت رویدادها، اشخاص، آثار و … به منظور ایجاد مرجعی علمی برای محققین و پژوهشگران تهیه نماییم.

   * نشریه علمی تخصصی با همکاری پژوهشگران و نخبگان سعی بر مطالعات دین پژوه­ی،اسلام شناسی و اهل بیت شناسی، را خواهد داشت.    

     همایش ملی ریحانة النبی درسال 1395 همزمان با میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) در بخش های جایزه ادبی ریحانه ، همایش ملی قرآن و عترت در منظر اسلام شناسان ایران و جهان و بزرگداشت سفیران قرآنی و نمایشگاه ها و جشن های گوناگون در شهرستان مهر آغاز گردید و در سال 1396 در ایام ولادت دخت نبی اکرم (ص) دومین دوره ی جایزه ادبی ریحانه، همایش ملی نهج البلاغه در آرا و اندیشه اسلام شناسان و نشست های ادبی را همزمان در شهرهای تهران، شیراز و مهر برگزار گردید. در 1397 جایزه ادبی ریحانه و نشست های علمی ادبی در تهران، شیراز و مهر تداوم یافت. با توجه شیوع و همه گیری کرونا صرفاً در سال 1399 چهارمین جایزه ادبی ریحانه به صورت مجازی برگزار گردید. و در سال 1400 پنجمین دوره ی جایزه ادبی ریحانه در شهرستان مهر با حضور شعراء و ادبا برگزار شد.

ساختار

اسکرول به بالا