به گزارش روابط عمومی مرکز اسلامی فاطمیه ، رئیس کل کمیته ملی المپیک در مراسم اختتامیه جایزه ادبی ریحانه از برنامه‌های همایش ملی «ریحانةالنبی» گفت: اگر بخواهیم از حضرت زهرا(س) تجلیل کنیم، باید فهم روشنی از اندیشه و گفتمان فاطمی در زمان حاضر داشته باشیم.

سیدرضا صالحی امیری افزود: خیل کثیری که با گذشت ۱۴قرن جهان شاهد نورافشانی او در جای‌جای عالم هستی بوده و اینک ما شاهد پرتوافشانی آن بانوی بزرگوار در همه جهان اسلام و بلکه در سراسر جهان هستیم. وی یادآور شد: در حدیث شریف کسا که نام ۵تن آل‌عبا آمده است، مرکز ثقل تمام این ۵تن حضرت فاطمه(س) است. بر این اساس، تکلیف ما فاطمیون بسی دشوار است و در عین اینکه می‌بالیم و افتخار می‌کنیم که ارادتمند آن حضرت هستیم، باید به وظیفه سنگین خود در مسیر شناختن و شناساندن و عمل کردن بر مبنای آموزه‌های آنان تلاش کنیم.

صالحی امیری با اشاره به برگزاری همایش «ریحانةالنبی» گفت: تشکیل این همایش در این روز مقدس برای آن بانوی بزرگوار و با حضور فرهیختگان، هنرمندان و تمامی دوستداران اهل بیت(ع) در همین راستا تعریف و تجلیل می‌شود و اصولاً هر برنامه و حرکتی که در راستای معرفی شخصیت بی‌بدیل حضرت فاطمه(س) در هر قالب و صورتی شکل پذیرد، باز گویای شخصیت آن زن و مرد بزرگ نیست. وی با تأکید بر اینکه امروز نه فقط زنان ما به فاطمه(س) نیاز دارند که مردان هم به سیره و سنت فاطمی نیاز دارند، گفت: ما امروز با سه نگاه در حوزه زنان مواجه هستیم؛ نخست نگاهی تحجرگرانه به زنان است که زنان را به عنوان جنس دوم و شهروند درجه دوم در کشور باور دارد و تبعیض جنسیتی را به رسمیت می‌شناسد و توانایی و خلاقیت‌های زنان را انکار می‌کند و با حضور اجتماعی زن مخالفت می‌کند و انزواگزینی را برای زنان می‌داند و از این نگاه زن صرفاً در محدوده بسته فضای خانه تعریف می‌شود.

صالحی امیری افزود: نگاه دوم با رویکرد ولنگارانه یا فمنیستی است که نگاه ابزاری به زن دارد و نتیجه آن را در تفکرات غربی دیدیم که در آن، نهاد خانواده و زن به بن‌بست کشیده شده است. اما رویکرد سوم که مبتنی بر اندیشه اسلامی و عقلانی و منبعث از اندیشه امام است، نگاه عقلانی و اعتدالی به زن و زنان در جامعه دارد؛ زیرا در اندیشه امام با هرگونه تبعیض جنسیتی مخالفت می‌شود.

رئیس کل کمیته ملی المپیک ادامه داد: اندیشه امام مبانی انسان‌شناختی، اندیشه قرآنی، فلسفی و اخلاقی است و در آن خبری از تبعیض جنسیتی نیست و زن را مکمل مرد تعریف می‌کند. از این منظر، زن نه تنها شهروند درجه ۲ نیست، بلکه سرور زنان، سرور مردان عالم هم است و آن فاطمه(س) است. وی گفت: امام می‌فرماید می‌خواهیم زن به مقام والای انسانیت برسد؛ اسلام همان‌طور که مرد را در همه شئون دخالت می‌دهد، زن را هم مثل مرد در همه شئون دخالت می‌دهد. زن باید در سرنوشت خود دخالت داشته باشد و زن‌ها باید رأی دهند، همان‌طور که مردان حق رأی دارند.

صالحی امیری با تصریح اینکه متأسفانه مقاومت‌های زیادی در مقابل اندیشه ناب امام شکل گرفته است گفت: این مخالفت‌ها ناشی از دو نگاه سکولاریستی و تحجرگرانه است و امیدواریم این حرکت مبارک (همایش ریحانةالنبی) به نظام بازشناسی و بازسازی دیدگاه جامعه به زنان و ترویج نگاه منصفانه و شرافت‌مندانه، ارزش‌گرایانه و انسانی، انصافی و اخلاقی و پرهیز از نگاه ابزاری به زنان بینجامد. وی تأکید کرد: برای جامعه خسته امروز که از انبوه آسیب‌های اجتماعی در رنج است، فقط یک نسخه می‌تواند درمان همه آلام جامعه باشد و آن، بازگشت به سیره و سنت فاطمی است.صالحی امیری در پایان افزود: تربیت، مهارت، اخلاق و معرفت فقط در سنت حضرت رسول(ص)، حضرت امیر(ع) و حضرت فاطمه(س) یافت می‌شود و امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند الگوبرداری از این شخصیت‌ها هستیم.

اسکرول به بالا