انصاری‌لاری: معشوقه صدرا در غزلهایش وطن او بوده است

به گزارش روابط عمومی مرکز اسلامی فاطمیه مراسم تجلیل و بزرگداشت صدرا ذوالریاستین‌شیرازی ، شاعر و غزل‌سرا و روزنامه‌نگار معاصر، با حضور شخصیت‌های ملی و استانی در شیراز برگزار شد.

استاندار اسبق فارس در مراسم بزرگداشت صدرا ذوالریاستین‌شیرازی، گفت: صدرا برآمده از خانواده‌ای مذهبی و عرفانی و آزادی‌خواه است که خانواده او خدمات سترگی به این مرز و بوم داشته‌اند.

محمدابراهیم انصاری لاری، با اشاره به اینکه آرامگاه یکی از اجداد ذوالریاستین‌شیرازی واقع در دارالسلام شیراز، هنوز زیارتگاه صاحبان دل و اهالی فقر است، گفت: صدرا ذوالریاستین با داشتن هیبتی پرصلابت و رستم‌گونه، از قلبی رحیم، ذوقی سلیم و خیالی نازک برخوردار است.

او مشخصات و ویژگی‌های این شاعر و ادیب شیرازی را فراوان دانست و گفت: منتقدان ادبی در باره او زیاد نوشته‌اند و گفته‌اند اما من به 2 خصوصیت شخصیتی و ادبی او اشاره خواهم کرد.

انصاری‌لاری گفت: در میان خصوصیت‌های شخصیتی و انسانی و اخلاقی ذوالریاستین،‌ آنچه بیش از همه مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد، خصوع و فروتنی او است. او همه جا خود را خُرد معرفی می‌کند حال آنکه بسیار بزرگ است.

وی ادامه داد: صدرا ذوالریاستین، در قالب‌های مختلف شعر می‌گوید، اما اشعار خود را از مقوله در حاشیه شعر حساب می‌کند، این موضوع از نامگذاری دفاترش هویداست وقتی که دفتری را “غزلواره” و دیگری را “شاید غزل”، می‌نامد و این ویژگی را شاید از سعدی بزرگ وام گرفته باشد.

انصاری‌لاری در مورد آثار و اشعار ذوالریاستین نیز گفت: او از یک طرف مرید پیر طوس، فردوسی بزرگ است و از طرفی پیوندی عمیق با عزل دارد که وفاداریش را به دو قله دست‌نیافتنی غزل فارسی یعنی سعدی و حافظ نشان می‌دهد.

او گفت: صدرا با یک نوآوری و کاری بدیع، مضامین حماسی را در قالب غزل عرضه کرده که کاری نو و جدید است و اگر زمانی بخواهند پژوهشی در این زمینه انجام دهند باید این نوآوری به‌نام صدرا ذوالریاستین‌شیرازی ثبت شود.

انصاری‌لاری گفت: صدرا به‌گونه‌ای مضامین حماسی را در قالب غزل بیان می‌کند که نه قالب غزل سست و نه مضامین حماسی دچار تزلزل نمی‌شود.

استاندار اسبق فارس خاطرنشان کرد: معمولا تمام غزلسرایان در غزل‌های خود دنبال معشوقه‌ای هستند و معشوقه صدرا همیشه و همه‌جا وطن او بوده است.

اسکرول به بالا